Radosław Droń | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Radosław Droń

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec mgr. Jacka Marcinowa. Studia dyrygenckie I st. ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Alana Urbanka z oceną celującą.
Studia dyrygenckie II stopnia kontynuował we Wrocławskiej Akademii w klasie prof. Marka Pijarowskiego, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Za wysokie wyniki w nauce rokrocznie nagradzany stypendium Rektora Akademii Muzycznej. Jako skrzypek uczestniczył w warsztatach orkiestrowych w Cottbus w Niemczech (2008 r.) oraz w projekcie „Eurochestries” w Pons we Francji (2011r.). Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił podczas kursów dyrygenckich prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę i prof. Tadeusza Strugałę w Akademii Muzycznej w Krakowie z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej a także podczas Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego we wrocławskiej Uczelni przez maestro Gabriela Chmurę. W marcu 2015 r. poprowadził koncert wieńczący Polsko- Niemieckie Sympozjum Saksofonowe,odbywające się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od roku 2012 r. przez 4 lata przygotowywał i prowadził w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej premierowe przedstawienia musicali „Bitwa pod Legnicą 1241” Andrzeja Łuckiego ( 2013 r.), „Śpiąca” Krzysztofa Augustyniaka i Mateusza Kazimierskiego (2015 r.), „Brama” Patryka Sceliny ( 2016 r.) oraz koncertu „Gala musicalowa” w 2014 r. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wraz ze skrzypkiem Jackiem Marcinówem jest założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej Orchestre Chevalier de Saint-George de Pologne, z którą na przełomie roku 2017/2018 odbył tournée po Francji.
W sezonie 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta oraz asystenta I dyrygenta Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 roku współpracował jako asystent z Jerzym Maksymiukiem, wraz z którym wystąpił na koncercie wieńczącym 40. sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. W sezonie 2018/2019 współpracował jako asystent z Adamem Klockiem oraz został po raz drugi wybrany w programie Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-Rezydent”, w ramach którego współpracuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W ramach współpracy uczestniczył w przygotowaniach do Inauguracji 40. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz poprowadził wykonanie uwertury do Halki Stanisława Moniuszki. Ponadto brał udział w przygotowaniach trzech koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pracując pod kierunkiem Mariusza Smolija, Jana Milsza Zarzyckiego oraz Kaia Bumanna.
Koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Kaliską, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sound Factory Orchestra i Polską Orkiestrą Lekarzy.